Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att direkt eller genom dotterbolag förvärva, förvalta, förädla och avyttra fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 84 914 | 83 506 | 76 485 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 49 535 | 56 538 | 49 242 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 41 901 | 46 061 | 39 740 |
| Årets resultat (tkr) | 36 461 | 120 621 | 39 740 |
| Summa tillgångar (tkr) | 615 908 | 627 568 | 1 064 906 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 84 914 | 83 506 | 76 485 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 49 535 | 56 538 | 49 242 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 41 901 | 46 061 | 39 740 |
| Årets resultat (tkr) | 36 461 | 120 621 | 39 740 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 615 319 | 624 701 | 1 064 136 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 589 | 2 867 | 770 |
| Tillgångar (tkr) | 615 908 | 627 568 | 1 064 906 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 345 769 | 359 308 | 288 687 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 245 283 | 260 558 | 769 446 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 24 856 | 7 702 | 6 773 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 615 908 | 627 568 | 1 064 906 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 150 000 | 50 000 | 50 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 58.3% | 67.7% | 64.4% |
| Soliditet | 56.1% | 57.3% | 27.1% |
| Kassalikviditet | 2.4% | 37.2% | 11.4% |
Fastighets AB Soluarda ingår i en koncern med 217 bolag. Moderbolag är Fabege Holding Nacka AB och koncernmoderbolag är Fabege AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att direkt eller genom dotterbolag förvärva, förvalta, förädla och avyttra fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.